Monday - Friday8:00 - 19:00
OfficeMartin Vrábel Marwars, A. Sládkoviča 673 018 61 Beluša
Visit our social site

Ing. Martin Vrábel

"Every problem has a solution. It only requires hard work and not giving up ”

I prepare all tax returns personally, where I use the program issued by Financial administration to check the correctness of the return. When processing more than 1000 tax returns, I have sufficient experience to detect inconsistencies that may occur when filling out the form or sending the necessary information to prepare a tax return.

In addition, I offer you free advice on your life situation regarding taxes and tax returns. I realize that it is not easy for you to provide your personal data and data about your income to unknown person. In this way, I would also like to show a piece of my life so that you, who are in charge of your tax return, also know.

Pracovali jste letos a potřebujete podat daňové přiznání? Měli jste příjmy z více zaměstnání, nebo brigád Snadné uplatnění daňového bonusu a jiných odpočitatelných položek Daňové přiznání Vám umíme odeslat elektronicky Zkušenosti s více než 1000 vypracovaných daňových přiznání a to vše online – viz recenze V případě nejasností nás můžete kontaktovat telefonicky, rádi Vám poradíme. Jste živnostníkem, advokátem, zprostředkovatelem (+ další) a potřebujete podat daňové přiznání? Pronajímali jste byt, prodali jste nemovitost Jste chůva, nebo máte příjmy z osobní asistence Příjmy z kapitálového majetku a virtuální měny Možnost elektronického podání daňového přiznání Více než 1000 online vypracovaných daňových přiznání
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Contact usMartin Vrábel

Do you need advice? Feel free to call or write.
Residence
A. Sládkoviča 673/176
018 61 Beluša
Call us
+420 777 450 812
Send an email
info@danove-priznani.cz

My journey from idea to project implementation

At the beginning of the project, the online tax return was an idea. Well, not mine, she was my father. Prepare a tax return for clients and simplify their demanding March period. I liked the idea and gradually as Leonardo Da Vinci painted his Mona Liza so I started to realize this idea. In 2015, I had no idea what awaited me and what transformation I and the project “Quick Tax” would undergo.
I realize that it is not easy for you to provide your personal data and data about your income to unknown person. In this way, I would also like to show a piece of my life so that you, who are in charge of your tax return, also know.

History and development of the project Tax return online

História a rozvoj projektu Daňové priznanie online

Založení webstránky rychlé daňové

Založení webstránky Rychlé daňové. Začátky projektu byly velmi zajímavé, protože mou dovedností bylo „pouze“ vypracovávat daňové přiznání. Hned v prvním roce jsem zjistil, že je třeba se věnovat i dalším činnostem jako marketing, webstránce a samozřejmě se orientovat na potřeby klienta

Založení webstránky danovepriznanieonline.sk

V letošním roce nastal výrazný rozvoj projektu. Po zkušenostech z minulého roku jsem snahu začal koncentrovat na potřeby klienta a tím přizpůsobil webstránku a portfolio služeb. Zjistil jsem, že mnoho klientů je v dnešní době zaneprázdněno vyhledáváním daňových poradců a jednodušší cesta je vše vybavit online z pohodlí domova. Dalším poznatkem bylo, že mnoho Slováků pracuje v zahraničí a mají problémy s vypracováním daňového přiznání. Právě tuto se vytvářela obrovská příležitost, protože většina účetních a daňových poradců se koncentruje na živnostníky a zaměstnance. Přestože vypracování přiznání se zahraničními příjmy je náročnější, ale o to lepší pocit z dobře vykonané práce.

Elektronická komunikace

Rozšíření služeb o elektronické odesílání daňového přiznání pro klienta. Klienti nemusí už chodit na žádné úřady a mohou klidně zůstat doma. 2020 a2021 – Výrazná změna webdesignu

Nový design

Stránka prošla výraznou změnou designu a rozšíření možnosti placení online přes bankovní tlačítka a kartou

https://old.danove-priznani.cz/wp-content/uploads/2021/02/martin-profil-o-mne.jpg

Education

  • University of Economics / Faculty of Business Management, Bratislava 2014, General Management
  • Gymnasium, Púchov 2007, Eight-year grammar school

About me

The course of employment

Since 2015, I have been intensively developing a program for creating financial analyzes. The result of my work is an Excel program, which differs from the competition in the market by the possibility of comparing the financial ratios of the surveyed company with the values in the industry. The second fundamental difference is the more elaborated reasons for the change of individual indicators (using methods of quantification of the influence of determining factors). The third major advantage is a better redesigned area of financial planning. Information is available on my website www.podnikovaanalyza.sk

Preparation of tax returns using your own portal

2015 – I created my own website, where customers filled in the necessary information using the form and then I prepared a tax return online. Over time, I began to specialize in more demanding confessions, especially from abroad (an effort to differentiate itself from the competition). The site is named www.danovepriznanieonline.sk

Financial Analyst at IBM

07/2017 so far – Financial Analyst at IBM International Services Center s.r.o.

Contract controller for Greece and Cyprus

Contract controller for Greece and Cyprus. Cost-benefit analysis for individual contracts. The aim is to have an overview of contracts, their profitability and to check the correct billing of contracts. The position includes monthly closing and CFO reporting.
07/2018 –07/2020: Software, subcontractors, shared services and cloud France cost FA. Responsible for costs within France and their proper allocation to contracts. The aim is to ensure that costs are correctly identified by type and contract. The position includes monthly closing activities, reporting, elaboration of forecasts and solving adhoc tasks.
07 / 2017-07 / 2018 – Elaboration of financial reports, interpretation of financial results, participation in the development of reports.
So that I don’t just talk about “dry” things, I’ll show something from my private life.
You’ve probably been waiting for someone in a jacket and tie, but I live a normal life. I like speed and racing. Therefore, you do not have to worry that your tax return will not be prepared quickly.
Of course, I give my best to everything I do and therefore your tax return will be prepared with precision.
I am sure that in March, during the tax return period, you will appreciate the speed and accuracy
https://old.danove-priznani.cz/wp-content/uploads/2021/02/motokara-martin.jpg
https://old.danove-priznani.cz/wp-content/uploads/2021/02/bungee-jumping.jpg
There is no need to be afraid of unknown things and challenges, you have to jump straight into them.
New things are a challenge for me. And I like to overcome them. This is also the reason why I embarked on this project and I am constantly developing it.
From the original idea of making tax returns for employees, students and temporary workers, I reworked myself into more demanding tax returns.
We can also include income from abroad here. Most accountants and tax advisors focus on sole proprietors and employees.
Although the preparation of a return with foreign income is more demanding, but even better feeling of a job well done.
You don’t want to see me standing on the platform.
Residence
A. Sládkoviča 673/176
018 61 Beluša
Data on SEP
ID: 46366172
VAT number: 1076568383
Send an email
info@danove-priznani.cz

Copyright © 2021 TAX RETURN | Website design